Óvodánkban, hagyományaink szerint ebben a nevelési évben is megemlékeztünk az őszi időszak egyik jeles napjáról, „Márton-napi” hagyományokról november 11.-én. A hagyományőrzés elengedhetetlen része, hogy megismertessük az óvodásokat a népszokásokkal és az ezen időszakára vonatkozó jóslatokkal. Olyanokkal, amelyek egyediek és ezek szájhagyomány útján elterjedt mondókák, versek, dalok, amik bővítik, mélyítik nyelvi ismereteiket, érzelmileg gazdagítják őket. Hosszú előkészület előzte meg az idén is ezt a jeles napot. A témahét alkalmával színes, változatos libához és az ősz végéhez köthető tevékenységek, játékok közül választhattak a gyermekek. Minden csoportban játékos formában ismerkedtek az ünnep lényegével sok libás dalokat énekeltek, mondókáztak, tréfás verset ismertek meg.
Természetesen nem lenne teljes a nap előkészülete az alkotás öröme nélkül. A gyerekek korosztályuknak megfelelő segítség nyújtás mellett készítettek szebbnél szebb libamintás alkotásokat, amivel díszítették a csoportszobájukat.
Délután, „Márton-napi” játszóházat szervezett a központi és a tagintézmény óvoda minden csoportja. Bevontuk a szülőket is a kézműves tevékenységekbe és együtt vidám hangulatban énekeltünk, táncoltunk. A játszóház végén az elkészült lámpások fényét megfigyeltük a besötétített csoportszobában halk zene hallgatás közben. Ezt követően a szülőkkel együtt az óvoda udvarán felvonuláson és táncházban is részt vettünk.
A jeles nap célkitűzései megvalósultak, a családokkal együttműködve erősödött a gyerekek hagyományokhoz, szokásokhoz való kötődése.
Jó hangulatú, tartalmas délután végeztével gyermekek kezükben a lámpások fényével tértek otthonaikba.
„Így volt, nem mese volt, ez mind igaz volt.”
Mezei Ibolya
Ünnepelő Munkaközösség vezető